Wielkanocne śniadanie z Uchodźcami

Wielkanoc to czas zwycięstwa życia nad śmiercią. To dzień kiedy Bóg dokonuje naszego zbawienia. To noc jaśniejsza niż niejeden dzień. Trudno jest jednak odczuwać paschalną radość kiedy los rzucił cię daleko od rodzinnego domu, kiedy wojna wypędziła cię z twojej ojczyzny. Święta mogą wówczas przechodzić w atmosferze smutku i samotności.

Nie musi jednak tak być. Wystarczy, że zaprosisz Uchodźcę do swego domy lub swój stół wyniesiesz przed swój dom, tak by zasiąść przy nim mógł każdy przechodzień.

W wielu prawosławnych parafiach 16.04. zorganizowano wielkanocne śniadania integracyjne. W Warszawie Centrum Kultury Prawosławnej im. Św. Cyryla i Metodego wraz z Prawosławnym Metropolitalnym Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS, przy wsparciu Siestryczestwa im. Św. Marty i Marii zorganizowały takie właśnie śniadanie na terenie Parafii św. Marii Magdaleny (Al. Solidarności 52).

Po nocnym, paschalnym nabożeństwie – ok. godz. 3,30 – wszystkich obecnych (dominowali Uchodźcy z Ukrainy) zaproszono na ciepły poczęstunek na parkingu przed świątynią. Czekała tu na nich kuchnia polowa serwująca ciepły żurek. Oczywiście nie mogło w nim zabraknąć paschalnego jajeczka i białej kiełbasy. Obok wspólnego spożycia posiłku chodziło tu by ludzie na chwilę się zatrzymali, porozmawiali, wymieniali doświadczeniami, by zawiązywały się znajomości i przyjaźnie. Chwila przerodziła się w niespełna dwie godziny, a „mała grupka” sięgnęła 600 osób. Co najważniejsze nie było podziałów na Polaków, Ukraińców, Białorusinów, mieszkańców wschodniej i zachodniej Ukrainy… wszystko to przestało być ważnym. Na twarzach zagościł uśmiech. Nadzieja powróciła do wielu serc. Ludzie umawiali się na kolejne, już bardziej prywatne spotkania, dzielili się wiedzą gdzie szukać pracy, mieszkania….

Wielkanoc nawet w tak trudnych czasach może być radosną.

Źródło: https://eleospolska.pl/wielkanocne-sniadanie-z-uchodzcami